Porady

Ubierać się „na cebulkę" - czyli jak?

Jesień, a szczególnie październik i listopad to najlepszy moment, żeby zacząć treningi biegowe. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku dobór odpowiedniego stroju, który wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie, jakość treningu i zdrowie! Dowiedz się czym jest ubiór „na cebulkę”, jak komponować warstwy i poznaj opinie ekspertów – biegaczy, którzy dzielą się z Tobą własnymi doświadczeniami.

Joanna Świst Joanna Świst
  18.10.2022
10 minut
Warstw-Ola-Alpy-Nessi-Sport.jpg

Ubieranie się „na cebulkę" co uwzględnić w garderobie na jesienne i zimowe dni?

Ubiór, jaki wybierzemy podczas aktywności sportowej wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, a co za tym idzie jakość jednostki treningowej, ale przede wszystkim na ochronę naszego ciała przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Dzięki prawidłowo skompletowanemu setowi, nasze ciało w pełni wykorzysta swój potencjał i nie będzie narażone na wyziębienie. O tym ile warstw na siebie założyć, a także jakie akcesoria dobrać decyduje szereg czynników. Możemy podzielić je na zewnętrzne i wewnętrzne.

Jakie czynniki zewnętrzne decydują o doborze warstw w ubiorze biegacza?

  • prognoza pogody – temperatura, siła wiatru, rodzaj opadu

  • pora dnia – wcześnie rano i późnym wieczorem jest zawsze chłodniej niż w środku dnia

  • region – czyli okolica w której biegamy; pamiętajmy, że na szczytach gór czy przy akwenach wodnych jest zawsze chłodniej

Aleksandra w kilku warstwach odzieży Nessi Sportswear
Dobierz warstwy zależnie od pogody, miejsca i pory dnia

Poznaj czynniki wewnętrzne, wpływające na dobór warstw w ubiorze biegacza

  • indywidualne odczuwanie temperatury – każdy z nas ma inne, więc nie warto patrzeć na strój towarzyszy, którzy mogą mieć skrajnie odmienne odczucia ciepłoty

  • czasu w jakim nasz organizm się rozgrzewa oraz schładza – jednym po kilkuset metrach będzie już ciepło, drudzy będą potrzebować kilku kilometrów

Oprócz czynników zewnętrznych i wewnętrznych istotny jest rodzaj jednostki treningowej – czy to będzie powolny trucht, czy bardzo szybki sprint. Znając te wszystkie zależne, jesteśmy w stanie wtedy najlepiej dopasować ilość, a także rodzaj warstw. Poniżej kilka wskazówek jak dobierać kolejne rodzaje garderoby.

Bielizna do biegania, legginsy, bluzy – jak skompletować strój biegacza?

Każda warstwa, którą zakładamy ubierając się na cebulkę, ma znaczenie. Dzięki kilku jasnym zasadom, które pomogą Ci we właściwy sposób dobrać elementy ubioru, stworzysz swoje warstwy, zapewniające komfort. Warstwy numerujemy w kolejności rosnącej od tej, która ma bezpośrednią styczność ze skórą do najbardziej zewnętrznej.


Pierwsza warstwa: najbliższa skóry oddychająca warstwa bazowa, odprowadzająca wilgoć:

  • powinna ściśle przylegać do ciała. Najlepiej jeśli pokrywa w pełni tors aż do szyi, a także rękaw do nadgarstka, wtedy w 100% spełni swoje funkcje techniczne; 

  • materiał powinien chłonąć wilgoć, szybko odprowadzać jej nadmiar na zewnątrz, a jednocześnie dawać poczucie suchości;

  • minimalna ilość szwów, a także delikatna tkanina zapobiegnie otarciom, na które narażona jest wilgotna skóra.

Jakie modele odzieży wybrać na pierwszą warstwę? Tu najlepszym wyborem będzie termoaktywny longsleeve lub termoaktywna koszulka z krótkim rękawem - odzież z linii Ultra.

Modelka w zestawie odzieży Ultra, marki Nessi Sportswear
Zapewniająca odpowiednią termoregulację odzież Ultra to idealna pierwsza warstwa w chłodniejszym okresie


Druga warstwa – aby utrzymać Twoje ciepło:

  • jeśli warunki pogodowe sprzyjają – jest naprawdę ciepło, nie ma deszczu czy wiatru – wystarczy nasza flagowa bluza zip lub bluza z kapturem z lekkiego, zapewniającego komfort termiczny materiału Resi Ultra. Sprawdzą się na szybszą jednostkę treningową, jak również w delikatnie chłodniejsze dni i długie spokojne wybieganie;

  • jeśli temperatura jest niska – termoaktywna bluza ze stójką z materiału Vetur Guard ochroni przed pierwszym przymrozkiem i chłodem zwiastującym zimę.

Druga lub trzecia warstwa – izolująca warstwa pośrednia:

  • ocieplana bluza sportowa – materiał Vetur Guard z przyjemnym dla skóry delikatnym meszkiem od wewnątrz, zapewni odpowiednią ilość ciepła w zimowe treningi;

  • bluza rozpinana premium – kultowa bluza z materiału Cubic Guard stoi na straży naszego komfortu termicznego, a siateczka dystansująca od środka błyskawicznie odprowadza wilgoć jak najdalej od naszego ciała. Świetna jako trzecia warstwa w największe mrozy;

  • kamizelka pikowana - specjalny projekt, wykonany aż z 4 materiałów, w tym z zatrzymującego podmuchy wiatru i izolującego przed zimnem Wind Guard (przednia, pikowana część kamizelki). Dobrze chroni korpus przed chłodem w trakcie biegu, jazdy na rowerze, a także na co dzień.

Kamizelka pikowana Nessi Sportswear
Lekka, dobrze przylegająca, ale przede wszystkim świetnie chroniąca korpus kamizelka.

Ostatnia warstwa / trzecia lub czwarta warstwa: ochronna warstwa zewnętrzna, aby zabezpieczyć Cię przed wpływem czynników atmosferycznych:

  • rozpinana, wiatroszczelna kurtka lub model z zakładanym przez głowę fasonem – im żadna wichura niestraszna. Według mnie sprawdzi się jako druga, trzecia, a w największą niepogodę nawet jako czwarta warstwa. Jest na tyle lekka, że można ją przewiązać w pasie i zajmuje tak mało miejsca, że nawet nie poczujemy jej w plecaku. Warto mieć ją ze sobą zawsze!

Ubiór na cebulkę: jakie legginsy wybrać?

Zależnie od temperatury powietrza oraz naszych indywidualnych preferencji powinniśmy postawić na legginsy klasyczne lub ocieplane. Nogi wychładzają się najpóźniej, dlatego jesienią wystarczą klasyczne legginsy; w ofercie Nessi znajduje się wiele modeli (z wysokim stanem, z funkcjonalnym pasem Pro, o długościach Regular i Petite) i opcji kolorystycznych do wyboru. Jeśli jednak wybieramy się w góry, na szczytach lepiej sprawdzą się legginsy ocieplane z wysokim stanem w dwóch długościach do wyboru: regular i petite. Zimą ocieplana wersja lub klasyczna z podspodenkami będzie idealna.


Dobierz akcesoria do stroju biegowego „na cebulkę”

Zmarznięte uszy, dłonie czy stopy potrafią odebrać radość z każdego kilometra, a wiatr zawiewający nam na spocony kark może doprowadzić do przeziębienia. Aby tego uniknąć zadbaj o akcesoria, takie jak czapka lub opaska, komin oraz ciepłe skarpety.

Dopasuj warstwy swojej odzieży do warunków pogodowych

Jesień to idealna pora roku by nie tylko zacząć przygodę z bieganiem, ale także by rozpocząć przygotowania do kolejnego sezonu startowego. Nie bez powodu w świecie biegowym krąży powiedzenie, że dobrze przepracowana jesień, zaowocuje udanym sezonem startowym na wiosnę. Dzięki aktywności nasze ciało produkuje moc endorfin, przeganiając tym samym jesienną chandrę, dodając nam energii i wewnętrznego blasku. Bieganie w chłodniejsze dni zahartuje nie tylko naszego ducha, ale przede wszystkim nasze ciało i przygotuje na treningi w mroźne zimowe dni. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z każdego przemierzonego kilometra, warto wybierać odzież, która zapewni wsparcie techniczne na miarę naszych potrzeb. Dla mnie najważniejsza jest pierwsza warstwa. To fundament do całej ubraniowej układanki.

Termoaktywny longsleeve to absolutny must have w szafie każdego sportowca. Idealnie przylega do ciała, wchłania wilgoć, a przy tym daje uczucie suchości. Kolejne zakładane warstwy dobieram w zależności od pogody – bluza zip w ciepłe, lekko wietrzne dni, termoaktywną bluzę treningową ze stójką w chłodne wieczory, a bluzę premium w zimowe treningi. Lekka, wiatroszczelna kurtka stanowi dopełnienie każdej stylizacji, gdy na zewnątrz jest silny wiatr. Nie zapominam o dodatkach w postaci opaski, komina i moich ukochanych rękawiczek! Te ostatnie towarzyszą mi na każdym zimowym treningu, gdyż często mam lodowate dłonie i to one najpóźniej się u mnie rozgrzewają.

Ola w akcesoriach outdoorowych marki Nessi Sportswear
Rękawiczki, czapka i komin to nieodłączne dodatki jesienią i zimą


W czym biegać jesienią i zimą? Podstawowe zasady doboru odzieży biegowej – poznaj opinie doświadczonych biegaczy


Teoria jest bardzo ważna: warto znać podstawowe zasady, które pozwolą Ci wykorzystać potencjał odzieży sportowej. Dzięki temu najlepiej dobierzesz strój nie tylko do warunków pogodowych, ale też własnych preferencji i odczuwania temperatury. Czy w praktyce strój „na cebulkę” się sprawdza? Zebraliśmy dla Ciebie wypowiedzi biegaczy! Oto, co na temat stroju „na cebulkę” mówią nasze #nessigirls oraz szef Nessi, Wojciech Izbicki.


Agnieszka Wysocka, biegaczka ultra, ma na koncie m.in. Projekt 240 - 240 km biegowych w ciągu 75 godzin

„Jako wieczny zmarzluch jesienią i zimą ubieram się na cebulkę, komfort podczas treningu to podstawa! Jako pierwszą warstwę wkładam koszulkę lub longsleeve z serii Ultra – jej odpowiednik z długim rękawem. Na to przeważnie ląduje bluza z kapturem lub w chłodniejsze dni bluza rozpinana premium. W plecak biegowy zawsze pakuję dodatkowo lekką kurtkę, która w razie potrzeby ochroni przed wiatrem”.


Beata Damm, biegająca mama, uwielbia aktywny wypoczynek w górach i w lesie

„Ubiór na cebulkę jest najlepszym rozwiązaniem gdy robi się zimno. Zamiast ubierać jedną grubą rzecz, w której często człowiek w połowie dystansu może się zapocić, cebulka daje możliwość pozbycia się wierzchniej warstwy podczas aktywności. Kiedy nadchodzi jesień, podstawą mojego ubioru jest koszulka termoaktywna Ultra, krótki a potem długi rękaw. Czy to bieganie, czy rower, czy piesze wycieczki górskie ona zawsze mi towarzyszy. Na wierzch ubieram zazwyczaj bluzę treningową Zip i chłodne poranki w lesie nie są mi straszne. Jeśli pojawia się wiatr lub prognoza pokazuje, że może padać deszcz wtedy na bieliznę termoaktywną zakładam wiatroszczelna kurtkę. Zapewnia mi komfort, oddychalność, a jednocześnie chroni przed przemoczeniem i zimnym wiatrem. Kiedy zbliża się zima i temperatura spada poniżej zera wtedy wkracza bluza biegowa premium, na początku zimy wystarcza mi pod nią termoaktywny longsleeve. Natomiast w środku zimy, kiedy szykuje się w góry, gdzie temperatura spada dużo poniżej zera, trzy warstwy w postaci termoaktywnej koszulki + rozpinanej bluzy premium + lekka wiatroszczelna kurtka robią mega robotę! Jest mi ciepło, wiatr się nie przedostaje, a jak tylko poczuję, że zaczynam się pocić, co zazwyczaj staje się po paru kilometrach mocnego podbiegu, zdejmuje kurtkę, która jest mega kompaktowa i ląduje w plecaku biegowym. Szybkie złożenie i rozłożenie jej sprawia, że na szczycie góry, gdzie zawsze wieje na maxa, znów mogę szybko się opatulić :)”.

Sylwia Jabłońska, biegaczka ultra, zwyciężczyni wśród kobiet na dystansie 100 km w Piwnicznej-Zdroju i królowa X-runów 

„W sezonie jesienno-zimowym zawsze wkładam kilka warstw. Daje mi to komfort termiczny – nie przegrzewam się ani też nie marznę. Jako pierwszą warstwę wkładam longsleeve termoaktywny ultra, jako drugą – bluzę treningową z kapturem lub kurtkę windstopper. Przy mroźniejszej pogodzie na odzież termoaktywną ubieram cienką bluzę z kapturem i na to kurtkę lub bluzę premium. Najczęściej dwie warstwy w zupełności mi wystarczają przy mojej intensywności treningu. Cenię wysoką jakość materiałów w Nessi, które doskonale sprawdzają się na każdą pogodę.”.

Ania Żbel, aktywna mama dwójki dzieci, pasjonatka biegania i fitnessu

„Jesienią ubieram się na cebulkę. Rano, gdy jest jeszcze zimno, zakładam koszulkę termoaktywną i bluzę treningową Zip. W wietrzne i deszczowe dni wkładam lekką kurtkę typu wiatrówka, która chroni mnie przed wiatrem i daje mi poczucie komfortu termicznego. Do tego nieodzowna jest opaska termoaktywna, która chroni uszy i zatoki.”.


Iwona Wojas, biegaczka górska, uwielbia Dolomity i Tatry Wysokie

„W okresie jesienno-zimowym zawsze ubieram się na cebulkę, ponieważ wiele cieńszych warstw sprawdza się dużo lepiej niż np. dwie grube. Łatwiej jest wtedy zadbać o komfort termiczny w przypadku mocniejszej aktywności.

W cieplejsze dni, kiedy temperatura spada niewiele poniżej zera, ubieram ocieplane legginsy Vetur Guard, do tego T-shirt Ultra, a na to bluzę treningową z kapturem (typu longsleeve). Wybieram model z kapturem, bo jeżeli nie ma dużych mrozów głowę chronię tylko opaską, a w razie wiatru wtedy dodatkową ochroną jest dla mnie właśnie kaptur bluzy. Do tego w plecaku mam windstopper.

W razie większych mrozów pod leginsy ubieram jeszcze jedne, tylko cieńsze, np. któreś z modeli 4K. Zamiast T-shirta pod bluzę ubieram longsleeve Ultra. Zestaw rozszerzam o dodatkową bluzę biegową na zamek. Głowę obowiązkowo chronię czapką, a na stopy wpada dodatkowa para skarpet. W zimie najlepiej sprawdzają się termoaktywne skarpety, a w przypadku dużych mrozów pod tę parę wkładam jeszcze cieńsze, oddychające skarpety.

Co ważne, biegając zimą po górach zawsze, ale to zawsze, mam w plecaku dodatkową kurtkę puchową, spodnie wierzchnie oraz ocieplane łapawice. Musimy pamiętać, że w razie kryzysowej sytuacji np. skręconej kostki przyjdzie nam długo czekać na pomoc, dlatego rezerwowe wierzchnie grube warstwy ubrania w plecaku są absolutnym wymogiem.”


Ela Sokołowska, biegaczka zakochana w dystansie 10 km, aktywna babcia

„Jesienią zawsze ubieram się na cebulkę, by uniknąć przegrzania lub przemarznięcia. Jako pierwszą warstwę zakładam koszulkę Ultra, która świetnie odprowadza wilgoć. Jako drugą warstwę rozpinaną bluzę Zip z wydłużonymi mankietami, a na to lekką kurtkę. Zimą wiatrówkę zamieniam na ocieplaną bluzę z kapturem, również z wydłużonym mankietem dla ochrony nadgarstków i dłoni przed chłodem.”.

Wojciech Izbicki, właściciel marki Nessi Sportswear, regularnie biega, lubi jeździć na rowerze i pływać

„Jesienią i zimą często wybieram się na górski szlak, a ostatnio powróciłem do biegowego zwiedzania okolicy. W zależności od temperatury na zewnątrz wybieram 3 lub 4 warstwy, które zapewniają mi komfort termiczny na odpowiednim poziome. Jako pierwszą warstwę zawsze wybieram termoaktywną koszulkę z krótkim rękawem, jest dla mnie numerem jeden i nieodłączną częścią treningu. Drugą warstwę stanowi longsleeve Ultra. W chłodne dni wybieram rozpinaną bluzę premium z kapturem, a na ekstremalne temperatury pamiętam też o czwartej warstwie: lekkiej, wiatroszczelnej kurtce. Kiedy jest zimno, zakładam również rękawiczki!”.

Ola w trakcie sesji w Alpach, w odzieży Nessi Sport
Dobieranie warstw jest kluczem do udanych aktywności na świeżym powietrzu.

Zebraliśmy dla Ciebie opinie biegaczy, którzy dzięki treningom wiedzą najlepiej, jaką odzież wybrać ubierając się „na cebulkę". Z ich wypowiedzi wynika coś, co potwierdzam z własnego doświadczenia: odpowiednio skompletowany strój pozwala w pełni cieszyć się treningiem i skupić na nim całą uwagę. Już wiesz, jak ubrać się „na cebulkę", jakie wyróżniamy warstwy, i jakie produkty najlepiej sprawdzą się do cebulkowych stylizacji. Wybierz ulubione wzory oraz kolory i ruszaj na podbój zimnych dni!

Joanna Świst

Joanna Świst

Opiekuje się projektem Nessi Time, tworzy teksty, robi piękne zdjęcia. To doświadczona biegaczka, kreatywna i bardzo ambitna mama dwójki urwisów. Lubi social media, książki motywacyjne i o rozwoju osobistym. Rozwija skrzydła jako fotografka.

Może Ci się spodobać:

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego
Porady

Joga - doskonałe uzupełnienie treningu biegowego

Joga i jogging to dwa przeciwieństwa, które łącząc swój wpływ na ciało i głowę tworzą harmonijną przestrzeń do rozwoju fizycznego, poprawiają kondycję wzajemnie się wspomagając i neutralizując prawdopodobieństwo kontuzji. Co sprawia, że joga jest doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego? Poznaj odpowiedź naszej ekspertki, Weroniki Radzimowskiej-Mejer, nauczycielki jogi.

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?
Porady

Jakie są najlepsze ćwiczenia na uda, które można wykonywać w domu?

W artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na trening mięśni ud w domowym zaciszu oraz podpowiem Ci jakie domowe akcesoria można wykorzystać podczas ćwiczeń.

Jak zacząć biegać? Gotowy plan treningowy dla początkujących
Porady

Jak zacząć biegać? Gotowy plan treningowy dla początkujących

Jeżeli instynkt przyprowadził Cię na tą stronę – oznaczać może to tylko jedno – chcesz coś zmienić w swoim życiu, chcesz zacząć biegać. Znajdziesz tu gotowy i sprawdzony plan treningowy na pierwsze tygodnie, wraz z poradnikiem jak zacząć!

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.