aktywnosc

Morsowanie

Pływanie zimowe potocznie nazywane „morsowaniem” staje coraz popularniejszą aktywnością wśród wielu osób. Nie ma się czemu dziwić: ma mnóstwo zalet. Jak wpływa na nasze zdrowie, czego potrzebujesz, żeby zacząć i jakie są przeciwwskazania? Dowiedz się wszystkiego o morsowaniu!

Redaktor Redaktor
  30.01.2020
5 minut
morsowanie-wszystko-co-chcesz-wiedziec.png

Korzyści zdrowotne z morsowania

Udowodniono naukowo, że morsy – bo tak o sobie mówią fani zimnych kąpieli – rzadziej chorują, lepiej radzą sobie z infekcjami wirusowymi oraz wykazują większą tolerancję na niskie temperatury. Terapia zimną wodą bardzo korzystnie działa na wydolność układu sercowo-naczyniowego, a astma czy reumatyzm mają dużo łagodniejszy przebieg. Redukuje również stany zapalne w chorobach autoimmunologicznych, takich jak np. Hashimoto.

Morsowanie zmniejsza cellulit i niszczy nagromadzoną tkankę tłuszczową. Podczas lodowatych kąpieli natychmiastowo przyspiesza praca serca, co powoduje lepsze ukrwienie narządów i tkanek. Dzięki temu organizm szybciej usuwa toksyny oraz pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej. 

Ciekawym i chyba najbardziej istotnym faktem jest również to, że w tak trudnym dla nas okresie jesienno-zimowym, morsowanie wyzwala w nas hormony szczęścia – endorfiny, dzięki którym trudno jest znaleźć morsa wychodzącego z wody bez uśmiechu na twarzy.  Jest idealną terapią na depresje oraz problemy emocjonalne. Dla wielu osób wejście do lodowatej wody jest ogromnym wyzwaniem, a po kilkukrotnych kąpielach nabierają odwagi i pewności siebie, którą przenoszą później na swoją codzienność.

Ola w ponczo kąpielowym Nessi Sportswear
Nasza #nessigirl Ola łapie endorfiny

Kto nie może morsować?

Jak widzisz, morsowanie ma bardzo wiele zalet i może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Mimo tego do spróbowania swoich sił w tej dyscyplinie nie wolno nikogo przekonywać na siłę. Do tej decyzji każdy powinien dojrzeć sam i odpowiednio nastawić się psychicznie. Dzięki temu morsowanie może stać się prawdziwą frajdą, która na stałe zagości w naszym życiu, bo morsem może zostać niemal każdy! 

Z lodowatych kąpieli mogą korzystać zarówno dzieci, nastolatkowie jak i osoby w podeszłym wieku. Nie ma ograniczeń wiekowych, jednak jest kilka ograniczeń zdrowotnych, które z pewnością trzeba wziąć pod uwagę. Kto powinien zrezygnować z pomysłu lodowatych kąpieli?

Nie zaleca się korzystania z zimowych kąpieli osobom, które cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze oraz choroby mózgu. Morsować nie powinny także osoby cierpiące na padaczkę czy boreliozę. Nie oznacza to jednak, że wymienione dolegliwości bezwzględnie eliminują nas z lodowatych kąpieli. O chęci morsowania warto porozmawiać z lekarzem, który pomoże podjąć odpowiednią decyzję, bazując na indywidualnej sytuacji.

Jak przygotować się do morsowania?

Rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem możemy nawet w styczniu, choć oczywiście najlepiej zaraz na początku jesieni. Wtedy stopniowo przyzwyczajamy się do coraz chłodniejszej aury, a gdy już przyjdzie prawdziwy mróz, będzie nam o wiele łatwiej. Do morsowania warto się też dobrze przygotować. Poniżej mamy dla Ciebie małe vademecum, które pomoże Ci w debiucie.

Na morsowanie warto włożyć w wygodne dresy, w których zrobimy rozgrzewkę, a także szybko będzie można je zdjąć, a na nogi założyć obuwie sportowe. Trzeba pamiętać również o innych elementach, które sprawią, że morsowanie będzie świetnym doświadczeniem. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które koniecznie musisz zabrać ze sobą na morsowanie.

  • Strój kąpielowy – najlepiej mieć go już na sobie;

  • ręcznik lub ponczo – duży kąpielowy ręcznik lub miękkie ponczo kąpielowe dzięki którym szybko wysuszysz ciało; będą pomocne, by osłonić się podczas przebierania;

  • karimata/koc – zapewnia komfort termiczny stóp przed i po kąpieli. Poza tym możesz zostawić na nich swoje rzeczy na czas kąpieli;

  • opaska/czapka, komin i rękawiczki – zabezpieczenie głowy i szyi przed utratą ciepła zwłaszcza w początkach morsowania jest bardzo ważne. Rękawiczki sprawią, że dłonie nie zmarzną, więc zachowają pełną sprawność i łatwiej będzie nam się przebrać po morsowaniu;

Czapka Merino i miękkie ponczo idealne na morsowanie

  • buty/skarpety neoprenowe – stopy również są narażone na szybkie wychłodzenie, specjalne obuwie pomoże nam tego uniknąć;

  • bielizna na zmianę – po kąpieli przebierz się w suchą bieliznę, aby jak najszybciej rozgrzać ciało;

  • termos z ciepłą herbatą – przydatny zwłaszcza w początkowej fazie morsowania, kiedy „uczysz się" swojego organizmu i poznajesz jego reakcje;

  • akcesoria do wykucia przerębla – jeśli oczywiście jest potrzeba. Sprawdzają się siekiera, kilof lub łom.

Zimowa kąpiel – know-how morsowania

Aby morsowanie było udane, a Twoje doświadczenie pełne, musisz znać kilka zasad. Nie zapominaj o rozgrzewce, pamiętaj też o tym, by się nie przeforsować. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Oto kilka ważnych faktów, dotyczących morsowania!

  • Rozgrzewka – zaczynamy od 10-20 minut rozgrzewki. Trucht, pajacyki, bieg w miejscu, krótki przebieżki wykonujemy na tyle intensywnie aby się rozgrzać, ale nie przegrzać.

  • Pewne wejście – do wody wchodzimy pewnie i do momentu, aż zanurzymy się do wysokości klatki piersiowej.

  • Liczy się czas – na pierwszy raz wystarczy kilkanaście sekund do maksymalnie 2-3 minut, w zależności od temperatury wody i warunków atmosferycznych. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, czas przebywania w wodzie możemy wydłużać

  • Zachowanie w wodzie – możemy delikatnie się poruszać w wodzie, a ręce trzymamy nad głową. Doświadczone morsy również pływają, a nawet nurkują.

  • Częstotliwość morsowania – w pierwszym roku wystarczy, gdy będziemy to robić raz na tydzień, potem oczywiście możemy częstotliwość zwiększać. W najzimniejszych miesiącach pomiędzy kąpielami warto dać odpocząć organizmowi dzień lub dwa.

Po wyjściu z wody można jeszcze krótką chwilę poświęcić na aktywność fizyczną, np. lekki trucht, a następnie jak najszybciej się ubrać w ciepłe i suche rzeczy. Właśnie po kąpieli najczęściej dochodzi do groźnego wychłodzenia organizmu. Aby tego uniknąć, musimy dążyć do szybkiego odzyskania równowagi cieplnej. Pomocny może się okazać np. energiczny spacer. Nieoceniona jest również ciepła herbatka i pogaduchy z morsowymi kompanami. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak mocny mróz, przenikliwy, silnie wychładzający wiatr – nie przebywaj zbyt długo nad wodą.  Po powrocie do domu weź ciepły prysznic lub kąpiel.

WAŻNA INFORMACJA na koniec: na swoje pierwsze morsowanie nie wybieraj się w pojedynkę! Nigdy nie możesz mieć pewności, jak zareaguje Twój organizm. Najlepiej więc dołączyć do grupy doświadczonych osób, które pomogą w razie jakiejś kryzysowej sytuacji.

W naszej kategorii Morsowanie znajdziesz wszystko, co przyda się podczas zimnych kąpieli. Hartuj się stylowo, wybierając nasze kolorowe czapki, ciepłe kominy, miękkie poncza, stroje i ręczniki w ulubionych wzorach!

Redaktor

Redaktor

Tworzymy artykuły, które pomogą Ci w osiąganiu kolejnych sportowych celów.

Może Ci się spodobać:

Jak ubrać się do biegania w deszczu?
Porady

Jak ubrać się do biegania w deszczu?

Przeczytasz jak ubrać się na bieganie w deszczu aby utrzymać ciepło i suchą skórę podczas treningu. Znajdziesz również informacje jak zadbać o ubrania sportowe po bieganiu w deszczu.

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?
Porady

Jakie ćwiczenia pomogą we wzmocnieniu i powiększeniu mięśni pośladków?

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe ćwiczenia na mięśnie pośladków z ciężarem własnego ciała oraz ćwiczenia na pośladki z obciążeniem. Dowiesz się jak je wykonywać aby były skuteczne, a ich wykonywanie pozwoliło uniknąć kontuzji.

Jak efektywnie trenować pośladki na siłowni i w domu?
Porady

Jak efektywnie trenować pośladki na siłowni i w domu?

Z artykułu dowiesz się jakie ćwiczenia wykonywać aby Twoje pośladki nie tylko świetnie się prezentowały ale również były mocne. Dzięki temu pokonywanie kolejnych kilometrów podczas treningu czy zawodów będzie o wiele łatwiejsze dla biegacza na każdym poziomie zaawansowania.

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się, co piszczy w nowej kolekcji i nad czym aktualnie pracujemy! Bądź na bieżąco z promocjami i informacjami z wnętrza firmy. Obiecujemy tylko najbardziej kolorowe newsy :)

Kontakt

Progres W. Izbicki, N. Sztandera, Ż. Adamus Spółka Jawna
Jana III Sobieskiego 16, 32-650 Kęty

Copyright © Nessi. All rights reserved.